نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

نمایشگاه کتاب اصفهان، گامی برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه

نمایشگاه کتاب اصفهان، گامی برای ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه

همزمان با آخرین روز مهرماه، دومین نمایشگاه سوغات و هدایا به منظور توسعه بازارهای مرتبط با این عرصه در اصفهان برپا می‌شود.

محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان واقع در پل شهرستان از ۹ آبان‌ماه امسال میزبان سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب خواهد بود.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در نشست خبری این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری نمایشگاه کتاب، در درجه نخست ارتقای سطح فرهنگی جامعه و سپس ارتقای سطح مطالعه جامعه است که بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و با همکاری متولیان امر، اصحاب رسانه و همه کسانی که در این بخش فعالیت می‌کنند، انتظار داریم به این اهداف برسیم.

علی یارمحمدیان ضمن اشاره به افراد خاکستری جامعه از منظر توجه کمتر به کتاب و کتابخوانی اظهار داشت: یکی از وظایف نمایشگاه ایجاد جذابیت در این مسیر و کشاندن افراد خاکستری جامعه به نمایشگاه است که خود باعث جذب این بخش از جامعه به سمت کتاب و کتابخوانی می‌شود؛ به بیان دیگر نمایشگاه است که چنین ظرفیتی را برای این مهم فراهم می‌کند.


وی در مورد مزایای ایجاد نمایشگاه کتاب اضافه کرد: نمایشگاه فرصت مناسبی برای فروش کتاب توسط ناشرین و فروشندگان است و باعث می‌شود ناشرین کمتر برخوردار بتوانند کتاب‌های خود را معرفی کنند و از موج ایجاد شده در این راستا بهره ببرند؛ باید اضافه کرد که همه مردم اصفهان توانایی شرکت در نمایشگاه کتاب تهران را ندارند و با این حال نمایشگاه کتاب اصفهان فرصت مغتنمی برای مردم فرهیخته استان است تا بتوانند نسبت به شناخت و خرید کتاب‌ها اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان اظهار کرد: عوامل مختلفی در بهبود فرهنگ مطالعه مردم دخیل هستند که از آن جمله می‌توان به خانواده‌ها، جامعه، مدارس و شهرداری و حلقه تکمیل کننده آن یعنی برگزاری نمایشگاه کتاب اشاره کرد. ولی متاسفانه چند سالی این نمایشگاه در اصفهان برگزار نشد و به همین دلیل اصفهان از ردیف بودجه یارانه کتاب در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محروم بوده است؛ البته باید اعتراف کرد برگزاری هر رویدادی در اصفهان بسیار سخت و دشوار است ولی به همت تمام دست اندرکاران، این نمایشگاه امسال برگزار می‌شود و این نخستین دوره‌ای به شمار می‌رود که به بخش خصوصی واگذار شده است.

وی خبر داد: برنامه داریم به عنوان شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان، تمامی رویدادهای فرهنگی و اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کنیم و تنها با آماده سازی بستر در این حوزه‌ها، آن‌ها را در اختیار اداره ارشاد استان قرار دهیم تا آن‌ها با توجه به استانداردهای خود رویدادها را برگزار کنند.

یارمحمدیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود ادامه داد: با توجه به تلاطم‌های ارزی تاکنون ۲۶ رویداد اقتصادی و نمایشگاه را در شهر اصفهان برگزار کردیم چرا که شرکت نمایشگاه‌ها دغدغه فرهنگی و اجتماعی دارد و معتقد هستیم نمایشگاه می‌تواند وجدی در جامعه به وجود بیاورد و در همین راستا امسال این نمایشگاه برگزار می‌شود تا شور و اشتیاقی در مردم ایجاد شود.

وی افزود: یکی از کاربردهای نمایشگاه همین است که نقطه‌ای برای ارتقای صنایع مرتبط و یک محل تلاقی مثبت برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان شود و در واقع نمایشگاه جایگاه تضارب آراء و مرکز خلاقیت است به طوری که نویسنده کتاب، ناشر و خواننده در آن جا تجمع می‌کنند و می‌توانند از افکار و سلایق یک دیگر مطلع گردند و باعث بهبود وضعیت و ایجاد نوآوری شوند.


عرضه ۴۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه اصفهان

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیز در این نمایشگاه گفت: یکی از اصلی‌ترین حوزه‌های فرهنگی حوزه نشر و کتاب است، کتاب در بالا بردن معلومات، فرهنگ و اطلاعات جامعه اصلی‌ترین ابزار به شمار می‌آید و کتاب قدمت بسیار طولانی دارد اما هرچه از عمر کتاب می‌گذرد، با وجود همه رقبایی هم که دارد اما هیچ چیز ارزش کتاب را تغییر نداده است.


حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی انصاری با بیان اینکه جامعه‌ای که با کتاب مانوس باشد، از لحاظ فرهنگی سطح بالاتری نسبت به دیگران دارد، بیان کرد: یکی از ابزارهای توسعه هرکشور و ملتی کتاب است، همه باید تلاش کنند کتاب در بین مردم به عنوان یک دوست و یار جا بیفتد.


وی با بیان اینکه این نمایشگاه موجب رونق بیشتر نشر در استان اصفهان و راهی برای ارائه بهتر کتاب در استان خواهد بود، مطرح کرد: شهر اصفهان یکی از شهرهای خوشنام در حوزه نشر و کتاب است و شهرستان‌های استان اصفهان نیز در حوزه نشر و کتاب فعالیت قابل توجهی دارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: در راستای واگذاری امور به بخش خصوصی، اجرای نمایشگاه امسال کاملا به دست بخش خصوصی برگزار خواهد شد و بخش دولتی تنها نظارت خواهد داشت، ساعت بازدید نمایشگاه از ۱۰ صبح تا ۸ شب خواهد بود که به تناسب استقبال، ساعات نمایشگاه قابل تمدید هم خواهد بود، حدود ۷۰۰ ناشر تاکنون ثبت نام کرده‌اند و ظرفیت نمایشگاه ۵۰۰ ناشر خواهد بود.

انصاری با بیان این که تلاش شده تا ۵۳ غرفه به ناشران استان تخصیص داده شود، بیان کرد: پیش‌بینی شده ۴۰ هزار عنوان کتاب ارائه شود، فروش بن کتاب تا ۵ آبان ادامه دارد و شامل ۲۰ درصد تخفیف است که به دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب داده می‌شود، علاوه بر بن ذکر شده، یک سری بن‌ها نیز به صورت دستی تنها به دانش‌آموزان اختصاص داده شده که آن هم شامل ۲۰ درصد تخفیف خواهد بود.


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به گرانی کاغذ و کتاب، یادآوری کرد: تلاش شده کتاب با قیمت مناسب تری به مخاطبان ارائه شود و این نمایشگاه به نحوی برگزار شود که سرانه مطالعه را درصدی افزایش دهد، مسابقات مختلفی طراحی شده که بخشی از آن در فضای مجازی در حال انجام است و مابقی اطلاع‌رسانی خواهد شد، فضای نمایشگاه نیز به تناسب فضای معنوی دهه پایانی صفر است.


وی با بیان اینکه شهرداری تقبل کرده است اتوبوس‌هایی مردم را به صورت رایگان از برخی نقاط شهر به محل نمایشگاه بیاورند، البته این موضوع در سال‌های قبل هم بوده است، یادآوری کرد: هم‌افزایی و همکاری خوبی در استان اصفهان برای برگزاری این نمایشگاه انجام شده است.

انصاری ادامه داد: ساعت ۳ بعدازظهر ۹ آبان ماه افتتاحیه نمایشگاه کتاب برگزار خواهد شد، امیدواریم این نمایشگاه کتاب به کتابفروشان سطح استان کمک کند، کسانی که سرمایه خود را برای کتاب فروشی اختصاص می‌دهند ایثارگری می کنند چرا که اگر این سرمایه خود را در شغل دیگری قرار دهند آورده اقتصادی بیشتری برایشان خواهد داشت، کتاب‌فروشان در نمایشگاه حضور فعال داشته باشند.

وی بیان کرد: از مردم می‌خواهیم اگر کسی در خانه کتاب اضافی دارد این کتاب را با خود به نمایشگاه بیاورد در غرفه مربوطه به عنوان نذر کتاب یا هدیه کتاب به این غرفه تحویل دهد تا این کتب به دست دانش‌آموزان مدارس مناطق محروم برسد.

تصاویر مرتبط

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر