نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

آغاز بیست و چهارمین نمایشگاه اتوکام اصفهان با تکیه بر توان داخلی

آغاز بیست و چهارمین نمایشگاه اتوکام اصفهان با تکیه بر توان داخلی

بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری اصفهان (اتوکام) با تاکید بر تقویت بخش خصوصی داخلی گشایش یافت.
به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، این نمایشگاه از ۲۱ آبان ماه آغاز شده تا مردم این استان به مدت پنج روز شاهد برگزاری یک رویداد جذاب و پرمخاطب در حوزه فناوری های نوین باشند.
این نمایشگاه که تا ۲۵ آبان ماه در محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی استان واقع در پل شهرستان برپا خواهد بود، در ۸۵۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی برگزار می شود و ۱۳۰ شرکت دستاوردها، توانمندی ها و محصولات خود را در آن به نمایش خواهند گذاشت.
شرکت هایی که در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری حضور دارند در حوزه های سخت افزار، نرم افزار، خدمات دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، شبکه های داده و امنیت تبادل اطلاعات، مخابرات، اینترنت، آموزشی و پژوهشی فعال هستند که از آن جمله می توان به شرکت هایی مانند شبکیه، مبین نت، آسیاتک، اصفهان صفر و یک و کارگزار من اشاره کرد.
همچنین شرکت مخابرات استان اصفهان، نوین سیستم، شهرک علمی تحقیقاتی، پژوهشکده مواد و انرژی، اداره کل ثبت احوال، اداره کل امور مالیاتی و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز به صورت فعال در این نمایشگاه حضور یافته اند.
نقش موثر ICT در اشتغالزایی و توسعه
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در آیین افتتاح بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری گفت: با توجه نرخ ۱۱ درصدی بیکاری در کشور، توسعه و سرمایه‌گذاری در بخش ICT (فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات) می تواند در افزایش اشتغال نقش موثری داشته باشد.
علی یارمحمدیان اظهارکرد: نمایشگاه اتوکام از پر مخاطب‌ترین نمایشگاه های استان و یکی از معتبرترین نمایشگاه های کشور است، استقبال زیاد از آن نیز باعث شده این رویداد اقتصادی جای خود را در نمایشگاه‌های کشور باز کند.
وی با بیان اینکه نمایشگاه اتوکام به حد بلوغ خود رسیده و می تواند شرایطی را برای سرمایه‌گذاری های بیشتر در حوزه ICT فراهم کند، تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه اتوکام می تواند باعث رونق اقتصادی در استان و کشور شود.
مدیر عامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان با اشاره به ویژگی های بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری اصفهان، اظهارکرد: با توجه به اینکه نرخ بیکاری در کشور ۱۱ درصد و نرخ بیکاری در بین جوانان تحصیلکرده ۲۵ درصد است، توسعه و سرمایه‌گذاری در بخش ICT می تواند اشتغال زیادی به وجود آورد.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در بخش ICT نسبت به دیگر صنایع هزینه کمتر و ارزش افزوده بیشتری دارد زیرا مواد خام مورد نیاز در این بخش، فکر و تکنولوژی است که می توانیم در اختیار جوانان قرار دهیم.
یارمحمدیان با بیان اینکه اثرات سرریز بخش ICT بر سایر بخش های اقتصادی زیاد است، گفت: سرمایه‌گذاری در بخش ICT اثرات زیادی بر بخش اقتصاد گذاشته و می تواند کارآیی سایر بخش های صنعت را افزایش داده، هزینه های تولید را در بخش های اقتصادی کاهش دهد و این موارد از خصوصیات منحصر به فرد حوزه ICT است.
وی گفت: امیدواریم برگزاری نمایشگاه اتوکام در اصفهان بتواند به بخش ICT استان اصفهان کمک کرده و باعث توسعه و رونق بخش های اقتصادی این استان شود.
ICT یکی از ابزارهای مبارزه با مشکلات اقتصادی است
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز در این مراسم گفت: صنعت ICT (فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات) یکی از ابزارهایی است که می‌تواند با مشکلات اقتصادی مبارزه کند و البته برای مردم رفاه و آسایش را در پی دارد.
محمدباقر اثنی‌عشری اظهار کرد: در حال حاضر سازمان نظام صنفی رایانه ای در ۲۸ استان کشور تشکیل شده و ۱۴ هزار عضو دارد.
وی افزود: بر اساس برآوردها و اطلاعات ارائه شده از سوی مرکز آمار بانک مرکزی، ICT بدون اپراتورها به اندازه صنعت و معدن، دو برابر صنعت حمل ونقل هوایی و نصف صنعت خودرو در اقتصاد کشور سهم دارد.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور با بیان اینکه سهم ICT باید در اقتصاد دو برابر شود و خوشبختانه بخشی از این هدف تحقق پیدا کرده است، ادامه داد: صنعت ICT همواره ثروت آفرین بوده، باعث رشد تولید و اشتغال در کشور می شود و در کاهش بیکاری بسیار تاثیرگذار است.
وی تصریح کرد: صنعت ICT یکی از ابزارهایی است که می‌تواند با مشکلات اقتصادی مبارزه کند و البته برای مردم رفاه و آسایش را در پی دارد.
اثنی‌عشری با بیان اینکه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان از بدو تاسیس فعالیت های چشمگیری داشته است، تاکید کرد: استان اصفهان در صنعت ICT پیشگام و موتور توسعه است.
حوزه فناوری اطلاعات کشور نیازمند ارتقای بیشتر
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه باید افزایش سهم سرمایه‌گذاری زیرساختی در حوزه فناوری اطلاعات تا رسیدن به سطح کشورهای منطقه انجام شود اما به‌رغم تمام تلاش ها پیشرفت خوبی نداشته و در منطقه نیز رتبه خوبی نداریم.
حمیدرضا فولادگر اظهار کرد: با توجه به سیاست های کلی برنامه ششم توسعه، باید به کسب جایگاه برتر منطقه در توسعه دولت الکترونیک در بستر شبکه اطلاعات، توسعه محتوا در فضای مجازی بر اساس نقشه فرهنگی کشور تا پنج برابر وضعیت کنونی، بومی سازی شبکه اجتماعی، ایجاد، تکمیل و توسعه شبکه ملی اطلاعات و تامین امنیت آن، تسلط بر دروازه های ورودی و خروجی فضای مجازی و پالایش هوشمندانه، بهره گیری از موقعیت ممتاز کشور و حضور هدفمند در تعاملات بین المللی فضای مجازی و گسترش حضور در بازار بین المللی دست یابیم.
رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی گفت: در برنامه ششم، هدف گذاری به صورت قانونی انجام شده تا پهنای باند از ۳۰ ترابایت بر ثانیه عبور کند.
وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه، در بحث دولت الکترونیک جایگاه ایران در سطح جهانی باید تا ۳۰ رتبه افزیش پیدا کند ومحتوای حوزه دیجیتال ۱۰ برابر شود، تصریح کرد: بر اساس برنامه ششم همچنین بایدسالانه ۱۲.۵ درصد مراجعات حضوری مردم به ادارات کاهش پیدا کرده و افزایش مراجعات از طریق دولت الکترونیک انجام شود.
فولادگر تاکید کرد: در این راستا مصوباتی از جمله ماده ۷ و ۸ قانون بهبود کسب و کار گذرانده شده و در کمیسیون صنایع در حوزه IT برای تحقق دولت الکترونیک جلساتی در حال برگزاری است.
وی تاکید کرد: بررسی میزان دسترسی آنلاین مردم به اطلاعات و سواد الکترونیکی از جمله شاخص هایی است که بدانیم در دولت الکترونیک چقدر موفق بوده‌ایم.
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سواد الکترونیکی در سطح جامعه باید افزایش پیدا کند، گفت: برای تحقق دولت الکترونیک جلساتی در کمیسیون صنایع و از طریق کمیته IT برگزار شده و نتابج خوبی به همراه داشته است.
وی از راه اندازی سازمان ملی کارآفرینی متشکل از کسب و کارهای مجازی، استارت آپ ها و حوزه کسب و کارهای نو خبر داد و افزود: امیدواریم در بخش کسب و کارهای نو شاهد افزایش رونق اقتصاد و اشتغال باشیم.
عرضه محصولات ۷۰ کسب و کار نوپا در اتوکام ۲۰۱۸
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان نیز در این آیین گفت: در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری اصفهان بیش از ۷۰ کسب و کار نوپا به عرضه محصولات خود می پردازند.
محمد اطرج اظهار کرد: در برگزاری این نمایشگاه ۱۶ دستگاه اداری و اجرایی حضوری فعال داشتند.
وی تصریح کرد: امسال شورای سیاست‌گذاری با توجه به نامگذاری سال مبنی بر «حمایت از کالای ایرانی»، قرار گرفتن در شرایط جنگ تمام عیار اقتصادی که حکام امریکا برای کشورمان ایجاد کردند و البته یکی از اهداف اصلی آنها افزایش ناامیدی مردم به خصوص در قشر جوان است، تصمیم گرفتیم با هدف توسعه اقتصاد دیجیتال با توان ایرانی یک سالن از نمایشگاه اتوکام را به کسب و کارهای نوپا برای جوانان اختصاص دهد تا با حمایت بازدیدکنندگان و مسئولان امید را به جوانان برگردانیم.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر و اتوماسیون اداری اصفهان در سه سالن نمایشگاهی با حدود ۸۵۰۰ مترمربع فضای مفید برگزار شده است، افزود: سالن اول این نمایشگاه به فعالیت کسب و کارهای نوپا و مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات اختصاص یافته به طوری که بیش از ۷۰ کسب و کار نوپا در این فضا به عرضه محصولات خود می‌پردازند.
وی ادامه داد: برخی برنامه های جانبی در این سالن پیش بینی شده که از جمله آنها می توان به ایجاد «باشگاه مشاوران» برای علاقمندان ایجاد کسب و کار در این حوزه، برگزاری پانل سرمایه گذاری جسورانه و برگزاری مسابقه ای بین استارت آپ‌ها در ارائه محصولاتشان اشاره کرد.
اطرج با بیان اینکه اتحاد رقبا در هنگام دشواری‌ها تنها راه مقابله و پیشرفت است، گفت: در جنگ اقتصادی برخی از اقشار و فعالان اقتصادی شکننده‌تر هستند.
وی افزود: با توجه به اینکه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، دارایی ثابت زیادی ندارد، در شرایط بد اقتصادی سریع شکننده می‌شود، همچنین مسائل ارزی، مشکلات مربوط به واردات کالا و لوکس فرض شدن محصولات حوزه فناوری اطلاعات باعث شده شرکت های سخت افزاری به شدت دچار مشکل شوند.
رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان با بیان اینکه در حوزه نرم افزاری ۸۰ درصد بازار وابسته به اقتصاد دولتی است، اظهار کرد: با توجه به اینکه در بخش سخت افزاری عمده درخواست کنندگان بخش دولتی بودند، به دلیل کاهش تقاضا و عدم پرداخت مطالبات دچار مشکل و بحران شده‌اند.
وی تاکید کرد: شکارچیان فکر و اندیشه در صدد هستند جوانان ما را شکار و به سمت خارج از کشور هدایت کنند، بنابراین مسئولان به فکر باشند و راهکارهایی ترسیم کنند تا امید را به قشر جوان برگردانده شود.
شاید خشکسالی به یک مشکل دائمی تبدیل شود
معاون سیاسی و امنیتی استاندار اصفهان نیز در این مراسم گفت: متأسفانه به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی بیش از ۱۰ سال گذشته، اصفهان با مشکلات زیادی مواجه شده و شاید نیز خشکسالی به یک مشکل دائمی تبدیل شود.
حمیدرضا طباطبایی اظهار کرد: استان اصفهان یکی از استان های پیشتاز کشور در بخش صنعت، تولیدات صنعتی است و به رغم خشکسالی و تغییر اقلیم در صنایع کشاورزی نیز پیشرو بوده است.
وی افزود: متأسفانه به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی بیش از ۱۰ سال گذشته، اصفهان با مشکلات زیادی مواجه شده و شاید نیز خشکسالی به یک مشکل دائمی تبدیل شود.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار اصفهان ادامه داد: اگر سال های آغازین خشکسالی امیدوار به رفع مشکلات بودیم، در حال حاضر گرچه نا امید از فضل الهی نیستیم، اما باید برای ادامه دار شدن آن آمادگی داشته و برنامه‌ریزی های درستی داشته باشیم.
وی در بخشی از سخنان خود، تصریح کرد: استان اصفهان می تواند در حوزه IT همچون سایر بخش‌ها به خوبی بدرخشد و شاخص‌های ویژه‌ای را به خود اختصاص دهد.
طباطبایی با اشاره به تحریم های جدید امریکا علیه ایران گفت: این بار تحریم‌ها به وسیله دولت امریکا و شخص ترامپ اجرا شده و تفاوت این دوره با تحریم قبلی این است که در تحریم گذشته اجماع بین المللی درباره ایران وجود داشت و گذر از آن بسیار سخت بود.
وی تصریح کرد: در مجلس نهم موضوع برجام مطرح شد و اراده ملی بر این قرار گرفت که ایران برجام را قبول کند، از این رو به موفقیت بزرگی برای نظام دست یافتیم، اما در شرایط فعلی این بار امریکا تنها است و اجماع بین المللی علیه امریکا صورت خواهد گرفت.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار اصفهان تاکید کرد: نظام هستی بر اساس سنت‌های الهی حاکم است و عهدشکنی همیشه نتیجه خوبی نداشته و من اطمینان دارم که این بار با توجه به اینکه عهدشکنی با امریکا بوده، سربلند بیرون می آییم و این دوران سخت کوتاه خواهد بود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر