نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

آغاز نخستین نمایشگاه صنایع خلاق در اصفهان

آغاز نخستین نمایشگاه صنایع خلاق در اصفهان

نخستین نمایشگاه صنایع خلاق کشور با حضور 100 مشارکت کننده از استان های مختلف کشور در اصفهان آغاز به کار کرد.
به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، این نمایشگاه که از 29 آذرماه آغاز شده تا یکم دی ماه 97 در محل برپایی نمایشگاه های بین المللی استان واقع در پل شهرستان ادامه خواهد داشت.
فعالان کسب و کارهای مختلف که خلاقیت‌ را در توسعه فعالیت‌های خود به کار گرفته‌اند، در این نمایشگاه حضور یافته اند و دستاوردهای خود را به نمایش گذاشته اند. عمده این دستاوردها در زمینه های رادیو و تلویزیون، نشر و ادبیات، بازی‌های رایانه‌ای، نرم‌افزار، تبلیغات، معماری و طراحی، عکاسی، هنرهای تجسمی، مد و لباس، سینما، هنرهای نمایشی و تجسمی، صنایع دستی و خوراک بومی، جذابیت‌های فرهنگی، فناوری، میراث فرهنگی، گردشگری و... طبقه بندی می شوند.
نمایشگاه اصفهان به دنبال توسعه صنایع خلاق است
مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان در آیین افتتاح این نمایشگاه با بیان اینکه یکی از عوامل موثر در شهر خلاق، کانون ها و خوشه های خلاق است، گفت: همجواری و مجاورت صنایع خلاق در کنار یکدیگر حتی در کوتاه مدت می تواند منافع بلند مدتی را برای  افراد آن صنف به همراه داشته ‌باشد.
علی یارمحمدیان اظهار کرد: همان طور که در بازارهای قدیمی مشاهده می شود که افراد یک صنف تمایل دارند در کنار یکدیگر فعالیت اقتصادی انجام دهند در شهرهای جدید نیز این الگو باعث هم افزایی افراد یک صنف در شهر خلاق می‌شود که به عنوان بورس آن شهر در یک حوزه خاص شناخته می‌شوند.
وی با اشاره به اینکه یکی از ملزومات شهر خلاق کانون و خوشه‌های خلاق است، گفت: همجواری، اثرات مثبتی بر افراد در یک صنف دارد.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان افزود: امیدواریم بتوانیم مزیت هایی که به صورت تاریخی در شهر اصفهان وجود داشته را معرفی کنیم و پتانسیل های شهر اصفهان را از بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم.
یارمحمدیان با بیان اینکه امروزه خلاقیت را به عنوان سرچشمه اقصادی می دانند، گفت: از خلاقیت به عنوان سرمایه خلاق نام برده می‌شود و منشاء خلاقیت در جایی است که تجمعی وجود داشته باشد.
وی افزود: تجمع در شهرها موجب خلاقیت می شود و یکی از پارامترهای ایجاد شهر خلاق تجمع شهروندان است، تجمع تحصیل کرده‌ها در یک شهر علمی، تجمع شهروندان هنرمند در یک شهر هنرورز و تاریخی ترکیب‌های مناسبی برای ایجاد شهر خلاق هستند.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان اضافه کرد: در زمینه فراهم سازی فضای ایجاد خلاقیت در شهر اصفهان، شرکت نمایشگاه های بین المللی قادر است افراد یک صنف را در یک مکان گردآوری کند که همین بسترسازی برای خلاقیت است و خوشه های خلاقیت را در کنار هم قرار می دهد.
یارمحمدیان گفت: همانطور که صنعت مسکن پیشران  اقتصاد کشور است، پیشران اقتصادی صنایع خلاق نیز گردشگری برون مرزی است.
وی با بیان اینکه وقتی گردشگر وارد یک شهر می شود مسائل عادی آن شهر جهانی می شود، گفت: صنایع دستی اصفهان به دلیل وجود گردشگران جهانی شده و اگر شهر رشت به عنوان شهر خلاق در آشپزی انتخاب شده به این دلیل است که پتانسیل رشت در این حوزه توسط گردشگران از حالت بالقوه به بالفعل تبدیل شده ‌است.
مدیرعامل شرکت  نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان خاطرنشان کرد: شهری خلاق است که به خلاقیت آراسته باشد و لباس فرهنگ بپوشد.
یارمحمدیان با بیان اینکه بر اساس شبکه شهرهای خلاق یونسکو ۱۸۰ شهر از دنیا در این شبکه قرار گرفته اند، گفت: در ایران، اصفهان شهر خلاق در صنایع دستی و هنرهای مردمی و رشت نیز شهر خلاق در غذاهای محلی شناخته شده‌ است.
وی به دیگر شهرهای خلاق در جهان اشاره کرد و افزود: بارسلونا شهر خلاق ادبیات، بوداپست شهر خلاق در طراحی، رم شهر خلاق در فیلم و سالوادور شهر خلاق در موسیقی هستند.
مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان یکی از دلایل برگزاری نمایشگاه صنایع خلاق را خلاقیت ذاتی موجود در اصفهان عنوان و اظهار کرد: دلیل برگزاری این نمایشگاه تبدیل پتانسیل های اصفهان از حالت بالقوه به بالفعل، معرفی آن به دنیا و کسب ثروت برای شهر است.
وی تاکید کرد: در اهمیت برگزاری نمایشگاه صنایع خلاق همین بس که سازمان جهانی یونسکو اطلاع رسانی نمایشگاه را در سایت خود اعلام کرده است.
نهادهای اقتصادی از طبقه خلاق شهرها حمایت کنند
مدیرکل  دفتر طرح ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران  وزارت راه و شهرسازی نیز در این مراسم گفت: نهادهای اقتصادی قدرتمند کمک می‌کنند تا در شهر خلاق علاوه بر ایجاد فضای محرک، هزینه‌های زندگی نیز برای طبقه خلاق کاهش یابد.
کامبیز مشتاق گوهری اظهار کرد: در بستر کالبدی استقرار شهر خلاق دو رویکرد جدی لازم خواهیم داشت که یک رویکرد ایجاد فضای محرک برای استقرار طبقه خلاق است که با افزایش فضاهای عمومی و بخش دیگر آن با فعالیت نهادهای اقتصادی قدرتمند که کمک می‌کنند هزینه زندگی برای طبقه خلاق کاهش یابد، محقق می‌شود.
وی با بیان اینکه عجیب نیست بین شهر های بزرگ دنیا، شهرهایی که برخوردارترند تنوع فرهنگی نژادی و زبانی  بیشتری دارند، گفت: بنابراین بر اساس تعریف شهر خلاق ما نیاز به طبقه خلاق خواهیم داشت که بخش عمده آن را هنرمندان، روشنفکران و سرویس دهندگان به سازمان ها و دستگاه های تکنولوژی محور تشکیل خواهند داد و به عنوان بخشی از ساحت زندگی در شهرهای آینده خواهند بود.
مدیرکل دفتر طرح ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران  وزارت راه و شهرسازی افزود: در میان شهرهای خلاق، برلین یک مثال خوب است که از شروع هزاره جدید تلاش کرده شهری جذاب برای هنرمندان و فعالان حوزه خلاقیت در اروپا عمل کند و امروز یک هنرمند در مقایسه با شهرهای خلاق اروپا در برلین می‌تواند رایگان زندگی کند و این شهر، امروز محل برگزاری وقایع و رویدادهای مختلف هنری است.
مشتاق گوهری با اشاره به اینکه سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۸ جمعیت ساکن در شهرها را معادل جمعیت روستایی اعلام کرد، گفت: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ در کشورهای در حال توسعه ۶۴ درصد جمعیت شهری در شهرها حضور داشته باشد.
وی افزود: در کشور ما نیز بیش از ۷۰ درصد جمعیت در شهرها قرار دارد و به عنوان کشوری که بنیان‌گذار کشاورزی در دنیا است فقط چیزی در حدود ۲۰ درصد جمعیت کشور در روستاها قرار دارد.
مدیرکل  دفتر طرح ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران  وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در ایران در آغاز قرن بیستم ما چیزی به نام شهر نمی شناختیم، خاطرنشان کرد: سرعت شهرنشینی در کشور ما به گونه ای است که به نظر می رسد به دوره‌ای خواهیم رسید که این شهرها هستند که جمعیت جهان را در بر خواهند داشت و رابطه شهر با حوزه پیرامون خود متحول خواهد شد و در مقیاس منطقه و ودر مقیاس ملی و فرا ملی کارکرد شهرها افزایش می یابد. مشتاق گوهری افزود: از این روست که رقابت بین شهرها رقابت در حوزه جذب سرمایه و استعداد است.
وی اضافه کرد: در سپهر ملی ما نیز آبادان در دهه ۳۰ و ۴۰ شمسی یکی از شهرهای جذاب و خلاق بوده که ۳۵ سینما داشته، در حالی که در تهران به عنوان پایتخت در همان زمان ۳۸ سینما بیشتر نبوده و موج بازگشت و رجوع هنرمندان به آبادان باعث شد شهری نو تاسیس شود که پایه صنعتی داشت و در مدتی کوتاه توانست فرهنگ اجتماعی پیدا کند.
اصفهان همه ویژگی های شهر خلاق را دارد
مدیرکل  دفتر طرح ریزی شهری و طرح‌های توسعه و عمران  وزارت راه و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت های خود تصریح کرد: بین تمامی ویژگی هایی که بین رقابت شهر ها مثل شهر هوشمند، شهر سبز  و شهر پایدار وجود دارد، شهر خلاق یکی از خصوصیاتی است که ما نسبت به آن دارای مزیت فرهنگی و تاریخی هستیم.
مشتاق گوهری با بیان اینکه توجه به نکات محیط زیستی میراث فرهنگی و مشارکت شهروندی از جمله ویژگی های شهر خلاق است، گفت: یکی از شهرهایی که این قابلیت را دارد اصفهان است، اصفهان به عنوان یکی از شهرهایی که مرکزیت فرهنگی و سیاسی دارد و با توجه به مشکلات زیست محیطی که با آن رو به رو است می تواند در عین حال فرصت‌هایی به وجود آورد که  یکی از پیشروهای مقابله با مشکلات زیست محیطی باشد.
وی ابراز امیدواری کرد: به واسطه پیش قدم شدن اصفهان در تهیه برنامه جامعه شهر با نگاه به افزایش مشارکت شخصیت های حقیقی، صاحبان سرمایه و بازیگران عرصه شهر، وزارت راه و شهرسازی در تحقق توسعه شهر اصفهان رویکرد شهر خلاق را به عنوان یک مزیت برای اصفهان دنبال می‌کند که با کمک شهرداری اصفهان در حال محقق شدن است.
مشتاق گوهری در پایان انتخاب اصفهان به عنوان یکی از قطب های شهر خلاق در کشور را اتفاق مبارکی عنوان کرد و به اصفهانی ها تبریک گفت.
اصفهان، شهر جهانی صنایع دستی است
مدیر خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری اصفهان نیز در آیین افتتاح نخستین نمایشگاه صنایع خلاق گفت: با توجه به اینکه اصفهان بیش از ۱۹۰ رشته صنایع دستی فعال دارد و یک سوم از گستره صنایع دستی جهان را در خود جای داده، باعث شده اصفهان علاوه بر اینکه نام شهر خلاق را با خود همراه دارد به عنوان یکی از دو شهر صنایع دستی جهان نیز قلمداد شود.
محمدحسین قورچانی با تشکر از مدیران شهری گنبدکاووس، گز و برخوار، بندرعباس، یاسوج، سنندج، سمنان و یزد که در این مراسم حضور داشتند، اظهار کرد: هر قطعه ای از ایران قابلیت قرارگیری در شبکه شهر خلاق را دارد.
وی با بیان اینکه اصفهان در سال ۹۴ به شبکه شهرهای خلاق یونسکو پیوست، گفت: این شبکه در حوزه های ادبیات، فیلم، خوراک، موسیقی، هنرهای رسانه ای، طراحی، صنایع دستی و هنرهای مردمی عضو می‌پذیرد.
پایه ریزی اقتصاد اصفهان بر مبنای صنایع خلاق
مدیر خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان با بیان اینکه اصفهان از گذشته این قابلیت‌ها را داشته، گفت: این ویژگی ها هنوز در اصفهان استمرار دارد و ما می بینیم که در تیمچه‌ها و بازارهای اطراف میدان نقش جهان هنوز صنایع دستی را مشاهده می‌کنیم که به شهرهای اطراف نیز گسترش یافته است.
قورچانی با بیان اینکه یکی از پایه‌های اقتصاد خلاق صنایع خلاق است، افزود: اقتصاد اصفهان از گذشته بر مبنای صنایع خلاق پیش می رفت پس اکنون هم می توان این ویژگی شهر را بیدار کرد.
وی با تاکید بر اینکه «شهر خلاق» برای اصفهان فقط یک عنوان است و اگر تنها به چشم یک عنوان به آن نگاه کنیم، گفت: اصفهان گاهاً اینقدر بزرگ است که اسامی و عنوان ها در قبال آن گم می‌شود، اصفهان بیش از ۲۰ عنوان مختلف دارد که گاها همپوشانی دارد.
مدیر خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان افزود: تنها برخی از عناوین اصفهان دارای مفهوم هستند و چارچوب نظری دارند، و شهر را به سمت توسعه خاصی حرکت می‌دهند.
قورچانی با تاکید بر اینکه  شهر خلاق به دنبال توسعه پایدار شهری است، گفت: مفهوم توسعه پایدار مفهومی است که کمتر روی آن بحثی شده و اصفهان باید به سمت توسعه پایدار رود ولی توسعه پایدار فقط با گفتن و حرف زدن ایجاد نمی‌شود.
وی افزود: ما نیازمند آن هستیم که اقتصادمان را به گونه ای تعریف کنیم که توسعه پایدار را رقم بزند و چاره ای نداریم جز اینکه به سمت اقتصاد خلاق حرکت کنیم.
مدیر خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری اصفهان گفت: مدیریت خلاقیت و فناوری های نوین شهرداری اصفهان سیاست خود را بر پایه اقتصاد خلاق گذاشته و با توجه به زیرمجموعه هایی که دارد از جمله نظام ایده و پیشنهادات، خلاقیت و نو آوری و فناوری و نوآوری به دنبال اقتصاد خلاق است که علاوه بر مفاهیم دانش بنیان، شهروندان را در اداره امور شهر مشارکت دهد.
قورچانی افزود: امسال چهارمین سال قرار گرفتن اصفهان در شبکه شهر خلاق است و سال بسیار مهمی برای ماست زیرا باید ارزیابی خود را در این زمینه به شبکه شهر خلاق ارائه دهیم؛ پس چه بهتر که رویدادهای زیادی در این زمینه داشته باشیم.
وی ابراز امیدواری کرد: با حمایت شورای اسلامی شهر اصفهان، با لایحه حمایت از صنایع خلاق و لایحه حمایت از شرکت های دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها و فرایندهایی همچون شورای عالی و چرخه فناوری که در شهرداری اصفهان ایجاد شده، شاهد حرکت اصفهان به سمت شهر خلاق باشیم.

تصاویر مرتبط

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر