نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

آغاز تاثیرگذارترین رویداد نمایشگاهی کشاورزی کشور در اصفهان

آغاز تاثیرگذارترین رویداد نمایشگاهی کشاورزی کشور در اصفهان

هفدهمین نمایشگاه تکنولوژی کشاورزی روز پنجم دی ماه با حضور مسئولان استانی در محل برپایی نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان گشایش یافت.
 
به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، در این نمایشگاه 96 شرکت از استان های اصفهان، تهران، مازندران، قزوین، یزد، همدان، زنجان، گلستان، خراسان رضوی و آذربایجان غربی محصولات و خدمات خود را در هشت هزار و 500 مترمربع به نمایش گذاشتند.

در این نمایشگاه که تا هشتم ماه دی دایر است آخرین فناوری ها و دستاوردهای روز بخش کشاورزی ارایه شده است.

در این نمایشگاه 26 شرکت فعال در بخش سازه های گلخانه ای، 44 شرکت در بخش آبیاری و 26 شرکت در بخش نهادها حضور دارند و انواع فعالیت های خود در زمینه تولید و واردات بذر، تولید کود، تهیه و توزیع نهاده های کشاورزی و سموم را به نمایش گذاشته اند.

تاثیرگذاری اصفهان در حوزه کشاورزی ایران سبب شده تا هفدهمین نمایشگاه تکنولوژی کشاورزی اصفهان نام خود را به عنوان تاثیرگذارترین رویداد صنعت نمایشگاهی این بخش در کشور تثبیت کند.

استان اصفهان یکی از مراکز اقتصادی و از قطب‌های صنعت کشاورزی کشور است که با دارا بودن شرایط اقلیمی متنوع و قابلیت‌های بالقوه منابع طبیعی و منابع انسانی تجهیز شده، جایگاه خود را به عنوان یکی از استان‌های مهم کشور در زمینه تولید محصولات کشاورزی، دامی و پروتئینی تثبیت کرده و موفقیت‌هایی در بخش‌های مختلف به دست آورده است.

وجود بخش خصوصی کارآمد و توانمند جهت سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی، وجود ظرفیت‌های علمی، فنی و تخصصی (سرمایه‌های انسانی) و مراکز پژوهشی و آموزشی در استان، امکان توسعه کشت محصولات صادراتی (گیاهان داروئی، گلخانه‌ای و کشت دوم)، وجود منابع آبی اعم از آب‌های جاری و رودخانه‌ ها و دریاچه ‌های مصنوعی، سدها و استخرهای ذخیره آب کشاورزی، کانال‌ های آبرسانی و چاه ‌ها و قنوات و چشمه‌ سارها جهت توسعه صنعت آبزی‌ پروری، همجواری با حوزه منابع تأمین آب زاگرس مرکزی، قرار گرفتن استان در مرکز کشور و در مسیر راه‌ های ترانزیتی و‌ وجود منابع طبیعی و اقلیمی متنوع به عنوان زیرساخت محرک فعالیت‌ های بخش کشاورزی از جمله مزیت هایی است که استان اصفهان را به یکی از بهترین استان های کشور در حوزه کشاورزی مطرح کرده و برگزاری نمایشگاه تکنولوژی کشاورزی در این استان برای مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان در آن، تاثیرات مثبت فراوانی خواهد داشت.

 

برگزاری نمایشگاه کشاورزی در کنار خشکی زاینده رود

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی اصفهان در آیین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین المللی تکنولوژی کشاورزی گفت: این نمایشگاه در حالی برگزار می شود که تن داغ دیده زاینده رود تشته تر از همیشه و دل مردم این دیار غمبارتر از هر زمان دیگری است.

علی یارمحمدیان اظهار کرد: از دل کشاورزان و باغداران اصفهان چه بگوییم که بی تدبیری ها و بی توجهی های گذشته و وعده های عمل نشده فعلی امید آنها را ناامید، روزیشان را خاکستر و لبخندشان را تبدیل به اشک و آه کرده است.

وی ادامه داد: هفدهمین نمایشگاه بین المللی تکنولوژی کشاورزی اصفهان هدفی به غیر از توسعه فعالیت های مرتبط با بخش کشاورزی ندارد، چه برای کشاورزانی که تیغ خشکسالی، بیش از هر زمان دیگری به گلویشان نزدیک شده و چه برای تولیدکنندگان تجهیزات ماشین‌آلات و کالاهای این بخش که به امید توسعه بیشتر کشاورزی و ایجاد بازارهای جدیدتر و گسترده تر تلاش می کنند و محصولات خود را به نمایش می گذارند.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان با بیان اینکه این نمایشگاه به معرفی پتانسیل‌های موجود در بخش کشاورزی کشور می پردازد و فرصت های بسیاری برای برقراری و شناسایی شرکت های معتبر داخلی و خارجی ایجاد می کند، خاطرنشان کرد: از نقش اصلی نمایشگاه در راستای واگذاری فضای کاملا تخصصی برای بازاریابی و معرفی کالاها و خدمات شرکت های فعال در حوزه کشاورزی که بگذریم، به این نتیجه می رسیم که نمایشگاه فرصتی فراهم می آورد تا علاقمندان این بخش با آخرین دستآوردها و فناوری های تخصصی ارائه شده آشنا شوند و مذاکرات آنها به افزایش کیفیت تولید و رسیدن به استاندارهای جهانی بینجامد.

یارمحمدیان گفت: این استان در سال های اخیر با پدیده خشکسالی پیاپی رو به رو شده و از آنجایی که بخش کشاورزی بسیار تحت تاثیر نوسانات و تغییرات اقلیمی قرار دارد نیازمند اتخاذ رویکردهای سازگارانه است.

وی تاکید کرد: استراتژی های سازگارانه برای خشکسالی روز افزون بهیک مسئله حیاتی برای کاهش فقر و پایداری کشاورزی تبدیل شده که در این راستا ترویج کشاورزی می تواند به کمک ابزارهای آموزش و تکنولوژی های نوین نقش مهمی در سازگاری افراد نسبت به خشکسالی داشته باشد.

 

مسئولان وزارت نیرو برای زاینده‌رود تدبیر کنند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به مشکلات کم آبی این استان، گفت: امیدوارم مسئولان وزارت نیرو برای بلایی که بر سر زاینده رود آورده‌اند، تدبیر کنند و حق به حقابه‌داران واقعی برسد.

محسن کریمیان با تشریح سیمای کشاورزی استان، اظهار کرد: یکی از مباحث اصلی کشور در حال حاضر امنیت غذایی است که این مهم بر عهده وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد به ویژه در شرایط تحریم جهانی که تمام راه‌ها را بسته اند ما وظیفه داریم، اجازه ندهیم کمبودی در قوت مردم ایجاد شود.

وی با اشاره به پدیده خشکی زاینده رود، گفت: در سال های نرمال در بیش از ۵۶۰ هزار هکتار اراضی با 5/7 میلیارد مترمکعب آب، 5/5 میلیون تن محصولات زراعی و دامی تولید می‌کردیم در حالی که هم اکنون به دلیل کمبود آب‌های سطحی و کاهش منابع آب زیرزمینی میزان آب موجود به کمتر از سه میلیارد مترمکعب رسیده ‌است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان افزود: در حال حاضر بازنگری الگوی کشت را در دستور کار قرار داده ایم تا سطح زیر کشت و میزان تولیدات کشاوری کاهش پیدا نکند.

کریمیان با بیان اینکه یکی از اقدامات اصلاح الگوی کشت، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای است، افزود: سطح گلخانه های استان اصفهان ۱۷۰۰ هکتار است و اولین تولیدکنندگان گلخانه‌ای در اصفهان قرار دارد از این رو باید کمک کنیم در شرایط موجود تولید و اقتصاد کشاورزی لطمه نبیند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته تسهیلاتی هرچند محدود برای توسعه طرح های کشاوری در استان درنظر گرفته شد و بیش از چهار برابر ظرفیتی که برای کشاورزی سهمیه اصفهان بود، طرح معرفی می‌کردیم و توانستیم دو برابر تسهیلات دریافت کنیم.

 

جنگ تمام عیار در بخش کشاورزی

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان نیز در آیین افتتاح نمایشگاه تکنولوژی کشاورزی گفت: در بخش کشاورزی جنگ تمام عیاری به پا شده اما در این میان آنچه باید مورد توجه قرار گیرد، سلامت مردم است که آن را مرهون زحمات کشاورزان هستیم.

غلامعلی قادری اظهار کرد: با وجود تمام موانع و مشکلاتی که در بخش کشاورزی وجود دارد و مهمترین آن موضوع آب است، و بر اساس مجموعه گزارش‌های دریافتی از دستگاه‌های مختلف باید اعلام کرد که به‌رغم این شرایط سخت در هر بخش که استان اصفهان دارای رتبه بوده کماکان این رتبه‌ها حفظ شده است.

وی افزود: استان اصفهان در بسیاری از عرصه‌های کشاورزی، همچنان در جایگاه‌های اول تا سوم قرار دارد و این موضوع قابل تحسین است. همانند رزمنده ای که در میدان نبرد با تمام توان و هستی ایستاد و از میهن دفاع کرد و در تاریخ سراغ نداریم رویدادی مثل دفاع مقدس که به‌رغم هجمه استکبار جهانی یک وجب از خاکمان را از دست ندادیم.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان تصریح کرد: امروز که در بخش کشاورزی نیز جنگ تمام عیار داریم باید به سلامت مردم توجه شود و سلامت مردم مرهون زحمات کشاورزان است از این رو انتظار می رود رسانه ها آنچه در نمایشگاه کشاورزی اتفاق می افتد را منعکس کند.

وی تصریح کرد: خروجی این نمایشگاه، باز شدن گره‌های اصلی کشاورزی بخش با راهکارهای عملیاتی است و ما برای رفع موانع آمادگی داریم.

 

بیکاری مطلق 45 درصدی در بخش کشاورزی

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر با خیل بیکاران در بخش کشاورزی مواجه هستیم به طوری که ۴۵ درصد دانش‌آموختگان بخش کشاورزی بیکار مطلق هستند.

مهدی تقی پور اظهار کرد: برای توسعه پایدار بخش کشاورزی توجه به نیروی انسانی، سرمایه‌ها، فناوری و استانداردها ضروری است.

وی افزود: اهرم نیروی انسانی در بخش کشاورزی در حوزه فعالان این بخش مناسب نیست و باید با بکارگیری دانش آموختگان کشاورزی، ضریب نفوذ دانش در این بخش را افزایش دهیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان با بیان اینکه نظام آموزش عالی در تربیت دانش آموختگان کارآفرین با مشکل مواجه است، اظهار کرد: از هر یک‌هزار نفر فعال کشاورزی فقط ۱۴ نفر دانش آموخته کشاورزی هستند.

تقی پور با بیان اینکه تمکین نکردن وزارت علوم در اجرای قوانین افزایش بهره‌وری کشاورزی جای انتقاد دارد، تاکید کرد: با خیل بیکاران در بخش کشاورزی مواجه هستیم به طوری که ۴۵ درصد دانش آموختگان بخش کشاورزی بیکار مطلق هستند، از این رو باید برنامه ریزی کرد تا کارشناسانی که تجربه کافی دارند به کار گمارده شده و به افزایش شاخص‌های تولیدی کمک کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نظام اقتصادی در بخش کشاورزی باید از دستمزدی به کارمزدی تغییر پیدا کند، گفت: باید به افزایش درآمد بهره وری کمک کنیم و با برگزاری دوره‌های آموزشی، کارشناسان این بخش را توانمند سازیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته ۱۰۴ هزار نفر/ساعت آموزش‌های مهارتی و کاربردی توسط سازمان نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان انجام شده است.

تقی پور با بیان اینکه ضریب مکانیزاسیون در بخش کشاورزی کشور 7/1 اسب بخار است، اظهار کرد: دولت تدابیر لازم را انجام داده تا در پایان برنامه ششم توسعه این میزان به 1/2 اسب بخار برسد.

 

حال کشاورزی خوب نیست

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان واحد خوراسگان نیز در این آیین گفت: با توجه به اینکه ۷۰ درصد کشور دچار پدیده گرد و غبار شده، طرح های خوبی برای رفع این مشکل ارائه شده است.

اکبر پیرستانی اظهار کرد: حال کشاورزی ما خوب نیست و امیدوارم با تدابیر مناسب برای آن چاره اندیشی شود.

وی افزود: با توجه به وضعیت کشاورزی موجود و تغییرات اقلیمی، دانشکده کشاورزی دانشگاه خوراسگان سعی کرده به دانشگاه‌های نسل چهارم بپیوندد از این رو در مسیر تبدیل علم به فناوری حرکت می کند.

رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان واحد خوراسگان با بیان اینکه ۷۰ درصد کشور دچار پدیده گرد و غبار شده است، تصریح کرد: یکی از اساتید این دانشکده با ارائه طرحی، ۵۰ هکتار از اراضی سگزی که دچار گرد و غبار مداوم بود را به واسطه مالچ رسی مهار کرد که این طرح موردتایید معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری قرار گرفته ‌است.

پیراستانی خاطرنشان کرد: گروه تولید ژنتیک گیاهی موفق به تولید بذرهای هیبرید F ۱ شده و در حال حاضر روی ۱۰ بذر این طرح اجرا شده است.

تصاویر مرتبط

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر