نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

تلاش برای برون‌رفت صنعت فولاد از بحران در حاشیه نمایشگاه فولاد اصفهان

تلاش برای برون‌رفت صنعت فولاد از بحران در حاشیه نمایشگاه فولاد اصفهان

برگزار همایش علمی تخصصی «عبور صنعت فولاد، متالورژی و زنجیره تامین از بحران» سبب شد تا شماری از کارشناسان، نداشتن مناسبات با دنیا، به نتیجه نرسیدن طرح جامع فولاد، تامین سنگ آهن، حمایت کم، تصمیمات غیرکارشناسی و نداشتن افق روشن را از جمله مشکلات فراروی صنعت فولاد کشور بدانند.

به گزارش اداره رسانه شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، به اعتقاد این کارشناسان، حمایت همه جانبه دولت برای حل مشکلات صنعت فولاد کشور اجتناب ناپذیر است. به گفته آنان، از سال ۹۲ طرح جامع فولاد برای رسیدن به سند جامع فولاد راه‌اندازی شد اما نیاز به واردات برای مواداولیه و دیگر مشکلات بر سر راه این سند وجود داشته است.

خواست کارشناسان و فعالان این حوزه اقتصادی این است که ستاد فولادی با ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود و فعالان صنعت فولاد، ‌معدن‌داران و تشکل‌های اقتصادی در آن حضور داشته باشند چرا که معتقدند دولت به حرف بخش خصوصی کمتر توجه کرد و نتیجه آن وضعیت کنونی صنعت فولاد و معادن شده است.

اصفهان با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت، بیش از ۹ هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ با سرمایه ۲۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۲۶۳ هزار نفر، حدود ۸۴۰ معدن در حال بهره برداری با سرمایه گذاری بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال و حدود ۱۸۰ هزار واحد صنفی صنعتی ترین استان کشور بشمار می‌آید.

همچنین یکهزار و ۱۰۰ واحد در زمینه فولاد و صنایع وابسته فعالیت می‌کنند.

رتبه اول صنعت کشور به لحاظ تعداد و سرمایه‌گذاری و اشتغال و رتبه دوم را از منظر فولاد، استان اصفهان به خود اختصاص داده است همچنین ٣٦ درصد اشتغال و ٢٢ درصد سرمایه گذاری در زمینه فولاد را استان اصفهان دارد.

مجتمع فولاد مبارکه بزرگترین واحد صنعتی تولید ورق‌های فولادی در ایران است که سالانه حدود ۷.۲ میلیون تن فولاد خام تولید می‌کند این مجتمع دارای ۳۵ کیلومترمربع وسعت و ۱۷ کیلومتر مربع سالن تولید است.

مجموع آهن اسفنجی تولید شده در کل کشور بیش از ۲۴ میلیون تُن است که سهم گروه فولاد مبارکه شامل فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد سبا و شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری از این میزان، بیش از ۱۰ میلیون و ۵۶۰ هزار تن است.

از این رقم، هفت میلیون و ۱۵ هزار تن در واحدهای احیای مستقیم یک و ۲ شرکت فولاد مبارکه، بیش از یک‌ میلیون و ۶۹۱ هزار تن در فولاد هرمزگان، یک‌ میلیون و ۲۵۱ هزار تن در مجتمع فولاد سبا و بیش از ۵۵۴ هزار تن در شرکت فولاد سفیددشت چهارمحال و بختیاری تولید شده است.

 

ستاد فولادی به ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود

رئیس شورای سیاستگذاری همایش عبور از بحران صنعت فولاد و متالورژی افزود: تحریم واقعیتی است که وجود دارد و ‌همه آن را در زندگی روزمره لمس می‌کنند که با وجود تحریم‌ها موفقیت‌های خوبی هم به دست آوردیم.

مهدی کرباسیان با اشاره به اینکه سال گذشته زنجیره فولاد نزدیک به ۴.۵ میلیارد دلار صادرات داشته است، گفت: این موضوع نشان می‌دهد با وجود تحریم‌ها کشور دارای پتانسیل و ظرفیت‌های بالایی است.

وی ادامه داد: اگر دستورالعمل‌های سال ۹۷ توسط تصمیمات و افراد غیر کارشناس گرفته نمی‌شد می‌توانستیم رکورد صادرات را ۵۰ درصد افزایش دهیم.

رئیس شورای سیاستگذاری این همایش با بیان اینکه ۳ میلیارد تن ذخیره زغال سنگ شناخته شده در کشور وجود دارد، اظهار داشت: سال گذشته به ۳.۵ میلیون تن مازاد گندله و ‌۴.۴ میلیون تن مازاد کنسانتره و آهن اسفنجی دست پیدا کردیم.

وی با اشاره به ذخایر سنگ آهن افزود: تاکنون ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی از ذخایر سنگ آهن صورت گرفته اما باز هم در این زمینه باید کار شود، همچنین به صورت کلی ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی جدید از معادن در حال انجام است.

به گفته کرباسیان، باید به این نکته توجه داشت که معادن روباز در کشور وجود ندارد و ما باید به سمت معادن عمقی حرکت کنیم.

وی ادامه داد: تاکنون حداکثر ۲۰۰ متر از معادن زغال سنگ حفاری کردیم که به ۲ میلیارد تن ذخیره جدید سنگ آهن رسیدیم و این در حالیست که در استرالیا چهار هزار متر حفاری کردند تا به معادن زغال سنگ دست پیدا کنند.

رئیس شورای سیاستگذاری این همایش بیان کرد: در زمان تحریم باید از مزایایی که در اختیار داریم استفاده کنیم تا تحریم‌ها لطمه‌ای به صنعت و اقتصاد کشور وارد نکنند، متاسفانه با تصمیم‌های عجولانه و ‌ناصحیح در حال لطمه زدن به صنایع فولاد و معادن هستیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های زنجیره فولاد در کشور گفت: با بررسی‌های صورت گرفته در دنیا نشان می‌دهد کشور ایران از ظرفیت انرژی، گاز و سنگ آهن برخوردار است به گونه‌ای که این کشور به عنوان صادر کننده اصلی سنگ آهن در دنیا شناخته می‌شود.

کرباسیان اضافه کرد: برخی کشورها از نعمت گاز، انرژی و سنگ آهن به صورت یکجا برخوردار نیستند ، از این رو باید برای پتانسیل‌های موجود سرمایه‌گذاری و برنامه ریزی صورت بگیرد و زیر ساخت‌ها فراهم شود.

وی ادامه داد: ایران به ۱۰ کشور اصلی از جمله عراق، امارات، ترکیه، هند، عمان و افغانستان صادرات اقلام پتروشیمی ومعدنی انجام داده است.

کرباسیان گفت: خواست ما این است که ستاد فولادی با ریاست وزیر صنعت، معدن و تجارت تشکیل شود و فعالان صنعت فولاد، ‌معدن‌داران و تشکلهای اقتصادی در این ستاد حضور داشته باشند چرا که معتقدیم دولت در گوش دادن به حرف بخش خصوصی کمتر توجه کرد که نتیجه آن وضعیت کنونی صنعت فولاد و معادن شده است.

 

کاهش ارزش پول ملی منجر به توسعه صادرات می‌شود

مسعود ابکا فعال صنعت فولاد گفت: سال ۸۴ کشور قرار بود سند چشم‌انداز بیست ساله تعریف کند که به دنبال آن اهداف وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها تعریف و برنامه‌هایی تهیه شده و به آن سند بپیوندند.

وی با بیان اینکه تنها وزارتخانه‌ای که این سند را اعمال کرد وزارت صنعت، معدن و تجارت بود، افزود: از سال ۹۲ طرح جامع فولاد برای رسیدن به سند جامع فولاد راه‌اندازی شد اما نیاز به واردات برای مواداولیه و دیگر مشکلات بر سر راه این سند وجود داشت.

ابکا با بیان اینکه کمک دولت به صنعت فولاد این بود که ارزش پول ملی را کاهش داد، تصریح کرد: این اقدام فرصت صادراتی و سودآوری خوبی برای معدن‌داران و ‌فولادسازان به وجود آورد اما کاهش ارزش پول ملی نیز بحران‌ها و چالش‌هایی را هم به همراه داشت.

وی بیان کرد: تا قبل از دستورالعمل‌های متعدد وضعیت صادرات فولاد خوب بود اما اکنون با دستور العمل‌های جدید با مشکلات و چالش‌هایی مواجه هستیم.

فعال صنعت فولاد با اشاره به طرح جامع فولاد اظهار داشت: زمانی که مطالعات طرح جامع فولاد آغاز شد مجوز ۱۷۴ میلیون تن فولاد خام داشتیم در حالیکه ۵۵ میلیون تن فولاد در چشم انداز تعیین شده بود.

وی اضافه کرد: بزرگترین معضل این بود که پیشنهاد دادیم در وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان ۱۷۴ میلیون تن مجوز به ۹۰ میلیون تن کاهش یابد.

ابکا گفت: زنجیره نامتوازن در مجوز طرح جامع فولاد بحران‌هایی را به وجود آورده بود اما تلاش کردیم تا زنجیره فولاد خام، آهن اسفنجی، کنسانتره و ‌گندله را متوازن کنیم.

 

صنعت فولاد چابک نیست

سید مهدی نقوی معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه با اشاره به زیرساخت‌ها افزود: بنادر هم ظرفیت واردات سنگ آهن را ندارند، همچنین تصمیمات دولت است.

وی ادامه داد: ‌باید با وجود تحریم‌ها کارهای جدیدی صورت بگیرد البته باید حقایق ناخوشایند را هم بپذیریم، تاثیرات تحریم با فاصله یکسال خود را نشان نمی‌دهد بلکه چندین سال طول می‌کشد.

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: صنعتی پایدار است که افقی بیش از ۶ سال را ببندد و در جهت آن حرکت کند.

وی با اشاره به راهکار برون رفت از تحریم ‎‌ ها گفت: فولاد مبارکه با مشکل سنگ آهن روبه‌روست که اگر دولت حمایت نکند مشکلات متعددی را خواهیم داشت.

نقوی خاطرنشان کرد: باید طرح‌های جبرانی داشته باشیم تا مشکلات حل شود، اگر حرکت جمعی متوازن و معادن منتفع شود دیگر متضرر نخواهیم شد.

به گفته وی، تا دیروز مشکل واردات وامروز مشکل تامین سنگ آهن داریم، مساله این است‌ که اگر در کنار هم و با اعتماد مسائل حل نشود به صورت کلی مشکلات در ایران ادامه دار خواهد بود.

معاون تکنولوژی شرکت فولاد مبارکه اظهار داشت: صنعت فولاد چابک نیست تغییرات امروز نتیجه تصمیمات گذشته مدیران است، اگر قرار است سنگ آهن صادر شود باید این کار به درستی و در زمان درست صورت بگیرد.

 

نبود مناسبات اقتصادی با دنیا مشکل کنونی صنعت فولاد است

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران با اشاره به راهکارهای موثر بر حوزه فولاد اظهار داشت: یکی از عمده مشکلات موجود در صنعت فولاد مناسبات با دنیا است، در دنیا مناسبات اقتصادی مناسبات سیاسی را جهت می‌دهد اما در ایران برعکس است.

بهرام شکوری افزود: باید در راستای تولید هرچه بیشتر تلاش کرد، از این رو بخش خصوصی ناچار به پیدا کردن راهکار است که می‌توان ایجاد شرکت‌های متعدد را از این راهکارها دانست.

وی با اشاره به اینکه دولت باید هزینه‌ صنایع را تامین کند، ادامه داد: دولت باید جلوی ایجاد مشکلات برای صنایع را بگیرد یکی از این مشکلات گمرک است که تجهیزات و دستگاه‌ها و خودروها ماه‌ها در گمرک می‌ماند و تعرفه‌ای به اندازه خودروهای سواری دارند.

رئیس کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: برخی از تصمیمات دولت و مجلس به آن ‌رسیدند و قانونی به ‌رفع موانع تولید و ‌بهبود فضای مستمر کسب وکار نامگذاری شده است اما به درستی بر روی این موضوع کار نمی‌شود.

وی اضافه کرد: یکی از خواسته‌های فعالان اقتصادی دیده شدن و طرف مشورت قرار گرفتن است.

به گفته شکوری، کاهش ارزش پول ملی بد است و نباید رخ دهد اما ابزار توسعه صادرات است.

رئیس کمیسیون معادن اتاق ایران نیز ادامه داد: در طرح جامع فولاد ۵۵ میلیون تن با ۱۰۰ درصد ظرفیت در نظر گرفته شده است که در جلسه‌ای با وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد که باید ۸۰ درصد ظرفیت به کار گرفته شود.

وی اضافه کرد: اگر زنجیره به لحاظ قیمت متعادل و متوازن شود به نوعی دغدغه‌های صنعت فولاد برطرف می‌شود.

براساس سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور ابلاغ شده توسط رهبری افق چشم‌انداز تولید فولاد کشور در سال ۱۴۰۴ دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام تبیین شده است، تولید فولاد خام کشور در سال ۹۷ حدود ۲۵ میلیون تن و ظرفیت تولید فولاد خام کشور تا انتهای سال ۹۷ حدود ۳۴.۵ میلیون تن بوده است.

براساس آخرین گزارش طرح جامع فولاد تا پایان سال ۹۷ مجموع ظرفیت‌های فولاد (فعال، در دست اجرا و قابل تحقق، مازاد) ۱۳۳ میلیون تن است که ظرفیت واحدهای فعال فولاد ۳۴.۵ میلیون تن، ظرفیت طرح‌های در دست اجرا و قابل تحقق فولاد ۲۰.۵ میلیون تن و ظرفیت مازاد فولاد برابر ۷۸ میلیون تن است.

در حال حاضر مصرف سرانه فولاد ایران حدود ۲۷۳ کیلوگرم است در حالیکه میانگین سرانه مصرف جهانی فولاد ۳۰۰ کیلوگرم می‌باشد.

انتهای خبر/

تصاویر مرتبط

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر