نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

آغاز دو نمایشگاه مهم و تخصصی با حضور باشکوه شرکت‌های مطرح در اصفهان

آغاز دو نمایشگاه مهم و تخصصی با حضور باشکوه شرکت‌های مطرح در اصفهان

نمایشگاه‌های «رونق تولید ملی» و «پوشش‌های ساختمانی» در محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان آغاز شد تا پل شهرستان تبدیل به میزبانی شایسته برای شرکت‌های فعال در این دو عرصه باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، این دو نمایشگاه در فضایی بالغ بر 8500 مترمربع برگزار شده‌اند و تا 29 شهریورماه پذیرای علاقمندان به حوزه‌های زیرمجموعه خواهند بود.

 

افزایش تاب‌آوری اقتصادی کشور توسط صنعت نمایشگاهی کشور

مدیرعامل شرکت‌ نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان در نشست خبری افتتاح این دو نمایشگاه گفت: کیفیت و کمیت نمایشگاه های امسال از سال گذشته بهتر شده و این نشان می‌دهد صنعت نمایشگاهی کشور تاب آوری اقتصادی در کشور را افزایش داده است.

علی یارمحمدیان با اشاره به ضرب‌المثل معروف «به عمل کار برآید، به سخنرانی نیست»، اظهار کرد: در سالی که به نام رونق تولید ملی نام‌گذاری شده شرکت نمایشگاه‌های استان اصفهان در جهت تحقق این شعار تلاش و عظم جدی خود را ثابت کرده است.

وی افزود: در سال جاری ۲۷ نمایشگاه صنعتی، تولیدی، کشاورزی و فرهنگی توسط شرکت نمایشگاه ها در استان اصفهان برگزار و کیفیت و کمیت نمایشگاه های امسال از سال گذشته بهتر شده است؛ این مهم نشان می‌دهد که صنعت نمایشگاهی کشور تاب آوری اقتصادی را افزایش داده است. در نمایشگاه های امسال بیشتر شرکت کنندگان رضایت نسبی از حضور در نمایشگاه داشته و فروش آنها افرایش یافته بود.

مدیرعامل شرکت‌ نمایشگاه‌های استان اصفهان بابیان اینکه تا پایان سال ۵۵ نمایشگاه دیگر نیز در استان برگزار می‌شود، گفت: امسال برای اولین بار نمایشگاه صنعت ساختمان در استان بغداد عراق با بیش از ۴۰ شرکت کننده ایرانی برگزار و در پایان قراردادهای میلیاردی با تجار و مصرف کنندگان عراقی منعقد شد.

یارمحمدیان خاطرنشان کرد: ما معتقدیم نمایشگاه حلقه اول اقتصاد است و حضور ارائه دهندگان محصول در نمایشگاه‌ها نشان از مفید و موثر بودن نمایشگاه دارد.

وی درباره پروژه نمایشگاه اصفهان نیز اظهار کرد: حدود ۲۰۰ نفر در این پروژه در حال فعالیت هستند و ۹۳ قرارداد نیز در این زمینه منعقد شده است، ضمن اینکه این پروژه بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

مدیرعامل شرکت‌ نمایشگاه‌های استان اصفهان خاطرنشان کرد: در راستای رونق تولید، اولین نمایشگاه تخصصی پوشش‌های ساختمانی در اصفهان برگزار می‌شود.

 

تشکیل هسته‌های دانا در مجموعه‌های دولتی

معاون صندوق حمایت از تحقیقات، نوآوری و توسعه فناوری‌های دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در این نشست خبری گفت: باید در مجموعه‌های دولتی نسبت به ایجاد هسته‌های دانا اقدام شود تا از طریق آنها بتوانیم شبکه‌های توانمند خصوصی را مدیریت کنیم.

پاشاخانی اظهار کرد: کشور ما به عنوان یک کشور توسعه یافته چاره‌ای غیر از صاحب تکنولوژی شدن برای حفظ مزیت‌های رقابتی و فرصت‌های توسعه‌ای خود ندارد لذا مجموعه دفاعی با بهره‌گیری از نظام اکوسیستم نوآوری کشور نسبت به تدوین اکوسیستم نوآوری خود اقدام کرده است.

وی افزود: صندوق حمایت به عنوان یکی از زیر مجموعه‌های نظام نوآوری بومی به عنوان یک نهاد تسهیل‌گر، میانجی و شتاب دهنده در حال فعالیت است.

معاون صندوق حمایت از تحقیقات، نوآوری و توسعه فناوری‌های دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: باید در مجموعه‌های دولتی نسبت به ایجاد هسته‌های دانا اقدام کنیم تا از طریق آنها بتوانیم شبکه‌های توانمند خصوصی را مدیریت کنیم. شبکه‌های توانمندی که متشکل از اساتید، فناوران، نخبگان و شرکت‌های خصوصی هستند و امروز بر مبنای داتنش و توسعه دانش در حال فعالیت هستند.

پاشاخانی ادامه داد: در مجموعه دفاعی، این شرکت‌ها را تحت عنوان «شبکه همخوان دفاعی» می‌شناسند و صندوق به عنوان مامور مدیریت چرخه فعالیت این‌ شرکت‌ها، تاکنون نزدیک ۲۰۰ شرکت‌ را تحت پوشش خود قرار داده و توانسته است از طریق همکاری با این شرکت‌ها گلوگاه‌های مهمی را چه در صنعت ملی و چه در حوزه صنعت دفاعی مرتفع کند.

وی گفت: با توجه به فعالیت صندوق در حوزه اکوسیستم نوآوری کشور تقریبا با تمامی عناصر و بازیگران این سیستم در حوزه ملی صندوق در حال همکاری و فعالیت‌های مشترک است و از این طریق منابع ملی را برای توسعه صنایع جذب می‌کند. همچنین حوزه فعالیت صندوق به لحاظ طیف گسترده نیازمندی‌های کشور محدودیتی ندارد و در همه زمینه‌ها فعال است.

معاون صندوق حمایت از تحقیقات، نوآوری و توسعه فناوری‌های دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار کرد: نکته قابل تامل در این حوزه این است که صندوق توانسته است به عنوان قدیمی‌ترین صندوق در زمینه سرمایه گذاری خطرپذیر فعالیت کند مدل بومی سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری را احصا کرده و تقریبا بیش از نیمی از منابع صندوق در این حوزه گردش دارد. به علاوه این صندوق تقریبا در همه استان‌های کشور جمله اصفهان که دارای پتاسنیل بی نظیری در حوزه علم و فناوری است نمایندگی دارد.

 

رونق تولید بهترین راه برون رفت از رکود

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی هم در نشست خبری آغاز نمایشگاه‌های رونق تولید ملی و پوشش‌های ساختمانی گفت: از شعار سال جاری نیز می‌توان دریافت که بهترین راه عبور از شرایط رکود امروز رونق تولید است.

حمید رضا فولادگر اظهار کرد: حدود شش سال است که نامگذاری سال‌ها برای موضوعات اقتصادی انجام می‌گیرد که نشان می‌دهد مسائل اقتصادی اهمین ویژه‌ای دارد. به علاوه از شعار سال جاری نیز می‌توان دریافت که بهترین راه عبور از شرایط رکود امروز رونق تولید است.

وی افزود: جلسات متعددی در این خصوص میان دولت و بخش خصوص برگزار و آسیب‌شناسی لازم به عمل آمده است. به علاوه قوانین بسیاری برای بهبود وضعیت کسب و کار تاکنون توسط مجلس تصویب شده که از جمله آن‌ها می‌توان به قانون بهبود فضای کسب و کار، رفع موانع تولید و قانون اصل ۴۴ اشاره کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در خصوص عدم اجرای این قوانین گفت: دلایل اجرا نشدن این قوانین تقریبا در سه بخش آسیب شناسی شده است؛ تحریم‌ها و مسائل بیرونی کشور نیز یکی از این دلیل است که در واقع بهای عزتی است که همه پرداخت آن را پذیرفته‌ایم. بخش دیگری از این دلایل نیز به ساختارها مربوط می‌شود که در این خصوص هفت حوزه مالی پولی بانکی و بازار سرمایه، حوزه مالیاتی، بیمه،  بازرگانی، فضای کسب و کار و فناوری اطلاعات به عنوان مسائل ساختاری درحال بحث است و راهکارهای اجرایی برای این مسائل مشخص شده است. پس از آن این موارد در بخش‌هایی مانند صنعت، نفت و پتروشیمی، کشاورزی، روستایی، خدمات، مسکن و فناوری اطلاعات تدوین شده است که در هفته‌های آتی در مجلس شورای اسلامی قرائت خواهد شد.

فولادگر خاطرنشان کرد: قانون به اندازه کافی وجود دارد و باید بر اجرا تمرکز شود. قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی داخل کشور کاملا به روز شده است. در همین خصوص سامانه‌ای طراحی شده که در وزارت سمت مستقر خواهد شد و طی آن هر دستگاه دولتی یا هر شرکت وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی و هر شرکت خصوصی که به نحوی از امکانات دولتی استفاده می‌کند باید نیازمندی‌های خود را از طریق آن اعلام کند و از طرف دیگر تولید کنندگان نیز توانمندی های خود را در آن اعلام می‌کنند. هدف از این طرح حصول اطمینان از نبود امکان تولید محصولی در کشور به منظور واردات آن محصول است.

وی در نهایت از دولت خواست تا زمینه‌های لازم برای ابلاغ و اجرای هرچه سریع‌تر این سامانه فراهم شود.

 

استفاده از الگوهای پیشرفت دفاعی چهل ساله در رونق تولید

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اصفهان نیز در این نشست خبری گفت: برای رونق تولید باید از مسیری که صنایع دفاعی ما در چهل سال گذشته طی کرده‌اند استفاده کنیم و تولید داخل را تقویت کنیم. اکنون صنایع دفاعی به حدی از بلوغ رسیده که دشمنان روی آن حساب کرده و در واقع یک قدرت بازدارندگی برای دشمنان ایجاد کرده است.

سید حسن قاضی عسگر اظهار کرد: با ابتکار مقام معظم رهبری امسال به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شد زیرا شدیدا کشور به آن نیاز داشت. برگزاری این نمایشگاه‌ها می‌تواند بخشی از کمبودها در زمینه بازاریابی، فروش و اطلاع رسانی در صنایع مختلف را جبران کند اما همه دستگاه‌های اجرایی باید کمک کنند تا تولید پررونقی داشته باشیم.

وی افزود: در کشوری که هزاران مانع سر راه تولید وجود دارد، تولیدکننده نمی‌تواند با آرامش به انجام کار بپردازد. معتقدم اگر بخواهیم رونق تولید ایجاد کنیم باید از مسیری که صنایع دفاعی ما در چهل سال گذشته طی کرده‌اند استفاده کنیم و تولید داخل را تقویت کنیم. صنایع دفاعی به حدی از بلوغ رسیده است که دشمنان ما روی آن حساب کرده و درواقع یک قدرت بازدارندگی برای دشمنان ایجاد کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان تصریح کرد: در کشورهای پیشرفته زمانی که پیشرفتی در صنایع دفاعی به وجود می آید، برخی از این پیشرفت‌ها که قابلیت استفاده در صنعت را دارد وارد جامعه کرده و کسب و کاری اضافه بر کسب و کار ایجاد شده در صنایع دفاعی ایجاد می‌کنند. ما نیاز داریم که بسیار عاقلانه‌تر و باتدبیرتر از گذشته عمل کنیم.

قاضی عسگر با بیان لزوم تغییر در برخی از سیاست‌های حال حاضر گفت: در گذشته باوجود قیمت دلار، «دستگاه سازی» در ایران به صرفه نبود. اگر قیمت ارز تک نرخی و واقعی شود می‌تواند باعث رونق تولید شود.

وی افزود: زمانی که تولیدکننده تصمیم به تولید می‌گیرد باید حمایت شود و کمترین حمایت این است که او را در مقابل رقبای خارجی رها نکنیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان در نهایت تاکید کرد مسائل و مشکلات کشور باید به صورت اصولی و سیستماتیک حل شود.

 

کاهش کیفیت ساختمان‌ها با ورود به عرصه صنعتی شدن

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان هم در این نشست خبری گفت: تبدیل، صنعتی شدن و تولید بیش از حد ساختمان ها در کشور باعث شد که ما به کیفیت ساختمان ها توجه نکنیم.

شیرین طغیانی اظهار کرد: از زمانی که معماری و ساختمان سازی به صنعت تبدیل شد، در یکی از مهم‌ترین و بدترین اتفاقات شاهد نزول کیفیت ساختمان ها بودیم.

وی با بیان اینکه از سپیده دم تاریخ تاکنون معماری و شهرسازی یکی از مهمترین معیارهای تمدن ساز در سرتاسر جهان بوده است، افزود: مسلماً این نقش بی‌بدیل صنعت ساختمان می‌تواند ما را به این موضوع رهنمود کند که توجه به کیفیت صنعت ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: ساختمان سازی یا صنعت ساختمان امروزه به عنوان یکی از مهمترین صنایع دنیا مورد متوجه است و البته شاید در سایر صنعت‌ها بحث تولید، تولید اقتصادی و نتایج آن مورد توجه است، اما به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین و شاخص‌های صنعت ساختمان، بحث تمدن سازی است. 

وی با بیان اینکه پوشش ساختمانی و تاثیر آن علاوه بر کیفی‌سازی ساختمان می‌تواند در سیما و منظر شهری موثر باشد، گفت: برپایی نمایشگاه پوشش‌های ساختمانی می‌تواند در این راه قدم موثری بردارد و با ایجاد فضا برای آشنایی با پوشش‌های متنوع ساختمانی و به ویژه توجه به پوشش‌های متناسب با فضای فرهنگی، اقلیمی و کالبدی شهرها، کیفیت فضای شهری را افزایش دهد.

طغیانی تصریح کرد: در این نمایشگاه می توانیم با انواع تولیدات داخلی در عرصه ساختمان‌سازی و همچنین با صنایع جدیدی که در این مبحث ایجاد شده، آشنا شویم و با رویکردهای جدید و استفاده‌ درست و به موقع از آنها بتوانیم فضای شهری و ساختمان‌های با کیفیت را ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه‌ بستری است برای رونق صنعت ساختمان با وجود همه مشکلات و رکود است، ابراز امیدواری کرد: در سال‌های آینده با کیفیت بیشتر و با شرایط بهتر شاهد برگزاری بهتر این نمایشگاه در عرصه صنعت ساختمان باشیم.

 

بومی‌سازی ۸۰ درصد قطعات مورد نیاز ذوب آهن

مدیرعامل شرکت سهامی ذوب آهن هم در این نشست خبری با بیان اینکه سال گذشته نهضت ساخت داخل به صورت موثر در شرکت سهامی ذوب آهن آغاز و بانک اطلاعاتی خوبی در این راستا تهیه شد، گفت: از مجموع ۱۰۴ قطعه ارائه شده ۲۵ درصد منجر به تفاهمنامه و ۱۰ درصد ساخت و دوره آزمایشی را می‌گذراند.

منصور یزدی‌زاده افزود: ۸۰ درصد قطعات مورد نیاز ذوب آهن را بومی‌سازی کردیم، ۱۵ درصد توسط تولیدکننده‌های داخلی کشور تهیه و پنج درصد نیاز کلی بوده که جز قطعات حساس است و باید در راستای ساخت آن‌ها در داخل اقدامات جدی صورت بگیرد.

وی  ادامه داد: از سال گذشته کار طراحی قطعات در راستای مسائل زیست محیطی، فنی و اقتصادی داشته است.

 

 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر