نمایشگاه های آینده

گزارش های تصویری

توسعه ارتباطات تجاری ایران و عمان با محوریت نمایشگاه‌ اصفهان

توسعه ارتباطات تجاری ایران و عمان با محوریت نمایشگاه‌ اصفهان

بررسی آخرین تحولات در مناسبات تجاری اقتصادی میان ایران و عمان نشان‌دهنده توسعه روابط زیرساختی و تجاری، میان این دو شریک منطقه‌ای است.

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، «افزایش حجم مبادلات تجاری در هفت ماهه نخست سال‌جاری» و از «سر گرفتن و توسعه روابط بندری» دو رخداد جدیدی است که چشم‌انداز روابط دو کشور را در مسیر رشد قرار داده و افق تازه‌ای را پیش‌رو قرار داده تا جایگاه عمان به‌عنوان پایگاه جدید اقتصادی ایران در منطقه تقویت شود.

بر این اساس فعالیت خط کشتیرانی بندرعباس به بندر صحار که پیش از این به‌دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا متوقف شده بود، مجدداً از سر گرفته شده و فعالیت خود را آغاز کرده است. البته اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان در این خصوص تاکید کرده که در دوره جدید فعالیت خط کشتیرانی از بندرعباس به بندر صحار، تنها کالاهایی امکان حمل خواهند داشت که در لیست تحریم‌ها قرار نگرفته باشند.

به گفته فعالان بازار عمان، ایجاد و راه‌اندازی مجدد این خط کشتیرانی تاکنون زمینه تجارت با این کشور را تسهیل و بازرگانان دو کشور را برای حضور در بازارهای جهانی ترغیب کرده است. برقراری مجدد روابط بندری که می‌تواند نقش مهمی در گسترش مناسبات دو کشور ایفا کند در شرایطی عملی شده که مطابق آخرین آمارها روند تجارت دو کشور در مسیر صعودی قرار گرفته است.

البته این تحولات در جهت گسترش روابط دو کشور درحالی حاصل شده که در سال‌های اخیر تغییر پایگاه و گرانیگاه مالی از سمت دبی به عمان کلید خورده بود و ایران تلاش کرده عمان را به‌عنوان مرکز ثقل اقتصادی - تجاری جدید منطقه‌ای خود در دوران تحریم‌ها جایگزین شرکای استراتژیک قبلی خود کند.

از سوی دیگر برخی تحلیلگران معتقدند در مناسبات جدید اقتصادی منطقه‌ای، عمان می‌تواند برگ برنده تجارت برای ایران باشد. اما در سال‌جاری مذاکرات و رایزنی‌های مختلفی میان مقامات دولتی و بخش‌خصوصی دو کشور صورت گرفت و نتیجه آن تعریف افق‌های جدید برای توسعه همکاری‌های دوجانبه بود.

در این راستا عمانی‌ها برای تسهیل روابط دوجانبه، تجار ایرانی فعال در عمان را مشمول «معافیت‌های مالیاتی» کردند. همچنین فراهم شدن برخی از زیرساخت‌های ضروری از یک‌‌سو و باز تعریف و حاصل شدن تفاهم‌های جدید برای گسترش روابط میان دو کشور از دیگر سو، به فرصتی برای سرمایه‌گذاران ایرانی برای حضور پررنگ‌تر در بازارهای عمان تبدیل شده است که بازرگانان فعال منطقه‌ای می‌توانند از آن بهره‌ ببرند. همچنین موضوع صادرات مجدد ایران از طریق عمان در مذاکرات دو جانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت که این ایده از سوی عمانی‌ها مورد استقبال گرفت .

بر همین اساس، شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان با هدف ایجاد بستر مناسب برای حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی در بازار این کشور و بهره‌مندی از فضای ایجاد شده، اقدام به برپایی پاویون ملی ایران در نمایشگاه بین‌المللی دکوراسیون داخلی و صنعت ساختمان این کشور کرده است.

این رویداد معتبر که از تاریخ 22 الی 24 بهمن ماه سالجاری در این کشور برگزار خواهد شد میزبان بیش از 170 شرکت از سراسر جهان در زمینه‌های مختلف سنگ، کاشی و سرامیک، فرش، مبلمان، دیوار پوش و کفپوش و... خواهد بود.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو غرفه در این نمایشگاه می‌توانند با شماره تلفن‌های 09131006007 و 03132612559 تماس بگیرند.


نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر