آغاز نمایشگاه تخصصی کشاورزی اصفهان با حضور شرکت‌های 5 استان کشور

آغاز نمایشگاه تخصصی کشاورزی اصفهان با حضور شرکت‌های 5 استان کشور

نوزدهمین نمایشگاه تخصصی صنعت کشاورزی اصفهان، شانزدهم دی‌ماه در محل دائمی برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، این نمایشگاه با حضور شرکت‌هایی از استان‌های اصفهان، تهران، زنجان و خراسان رضوی در حال برگزاری است و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشاورزی شامل آبیاری، زراعت، نهاده‌ها و باغبانی به ارائه توانمندی‌های خود پرداخته‌اند.

نمایشگاه کشاورزی اصفهان که یکی از رویدادهای معتبر نمایشگاهی در حوزه کشاورزی کشور به شمار می‌رود، در این دوره ۸۲۰۰ مترمربع فضای نمایشگاهی را به خود اختصاص داده و شرایطی ایجاد کرده تا متخصصان و فعالان حوزه کشاورزی، با جدیدترین تکنولوژی‌ها و امکانات این حوزه آشنا شوند.

اکما صنعت، سبزدشت، فلاوردشت، پارس‌خاور، قم‌پلیکا، آسپاپلاست، پیکان‌پور (نماینده تراکتورسازی ایران)، بازرگانی نوآوران و یاشیل‌قطره از جمله مهمترین شرکت‌های حاضر در نوزدهمین نمایشگاه جامع صنعت کشاورزی اصفهان هستند.

 

تاثیر منفی کرونا بر صنعت نمایشگاهی

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین‌المللی استان اصفهان در آیین آغاز به کار نمایشگاه کشاورزی گفت: همان‌گونه که ویروس کووید ۱۹ اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده، بر صنعت نمایشگاهی نیز اثرگذار بوده و مدیران نمایشگاهی کشور در حال درمان نمایشگاه ها هستند.

علی یارمحمدیان اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا متاسفانه صنعت نمایشگاهی کشور هم دچار این ویروس شد و متاسفانه امروز این صنعت حال و روز خوبی ندارد.

وی با بیان اینکه مدیران نمایشگاهی کشور در حال درمان نمایشگاه ها هستند، افزود: به دلیل شرایط موجود امروز برپایی نمایشگاه ها از نظر جذب بازدیدکننده و همچنین مشارکت کنندگان به سختی انجام می شود.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین‌المللی استان اصفهان تاکید کرد: خوشبختانه امروز با همت و همکاری نهادهای مختلف از جمله سازمان جهادکشاورزی و اتاق بازرگانی اصفهان و همچنین صدور مجوز برگزاری آن توسط وزارت بهداشت، نوزدهمین نمایشگاه صنعت کشاورزی افتتاح شد.

وی تصریح کرد: این نمایشگاه در بخش نهاده ها، آبیاری ماشین آلات فعالیت می کند و آخرین دستاوردهای این صنعت را در معرض دید بازدیدکنندگان و مخاطبان قرار می دهد و امیدواریم برپایی این نمایشگاه نقطه عطفی برای برگزاری نمایشگاه های دیگر در استان اصفهان در این دوران باشد.

یارمحمدیان یادآور شد: تا پایان امسال نمایشگاه دکوراسیون داخلی، نمایشگاه تاسیسات، نمایشگاه فرش و نمایشگاه اتوکام را برگزار خواهیم کرد تا به سهم خود بتوانیم رونق کسب و کار را در شهر و کشور ایجاد کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد؛ با برپایی نمایشگاه های استاندارد در محل جدید نمایشگاه بتوانیم به رونق شهر خود کمک کنیم.

 

بخش کشاورزی، نیازمند توجه جدی

اصفهان رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: بخش کشاورزی نیز همانند بسیاری از مشاغل از شیوع و تداوم ویروس کرونا دچار لطمه بسیار شده است.

مهرداد مرادمند اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه در این شرایط با همت و مساعدت بسیار مسئولان انجام شده است.

وی با بیان اینکه سلامت و امنیت غذایی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است، تاکید کرد: رسیدن به این هدف نیازمند ملزوماتی است و برگزاری نمایشگاه یکی از رویدادهایی است که به اقشار مختلف این بخش در زمینه تبادل افکار، آرا، ایده ها، دانش، یافته ها، تحقیقات و... کمک می کند و امیدواریم برپایی این نمایشگاه در این شرایط سخت راهی برای برگزاری بهتر نمایشگاه های بعدی در زمینه کارهای کشاروزی و رونق این حوزه باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان تاکید کرد: بخش کشاورزی نیز همانند بسیاری از مشاغل از شیوع و تداوم ویروس کرونا دچار لطمه بسیار شده است.

وی در خصوص اهمیت بخش های مختلف کشاورزی، اظهار کرد: اصفهان، استانی با شرایط کم آبی و اقلیم خشک و نیمه خشک و متغیرهای بسیار، بعد از چندین سال خشکسالی، دو سال آبسالی را تجربه کرد و امسال نیز با وجود پیش بینی های صورت گرفته از پاییز خشک، در انتهای پاییز شاهد بارش های خوبی بود، اگرچه زمستان را با کم بارشی آغاز کرد، اما این امید وجود دارد که در انتهای زمستان وضعیت بارش ها مطلوب شود.

مردامند تصریح کرد: با توجه به این شرایط باید از این آب با ارزش به بهترین نحو استفاده کنیم و به طور قطع برگزاری این نمایشگاه در زمینه آبیاری می تواند به ما کمک کند.

وی گفت: تامین نهاده های کشاورزی توسط مشارکت کنندگان مختلف این نمایشگاه می تواند در حوزه کشاورزی کارگشا باشد، چراکه این استان با خاک ها و اقلیم مختلف سر و کار دارد، بنابراین برپایی نمایشگاه می تواند محلی برای تبادل آخرین یافته ها باشد.

 

کشاورزی اصفهان قربانی صنعت شده است

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این مراسم اظهار کرد: متاسفانه امروز در کشور ضعف ها را فرصتی برای پنهان کردن ضعف های مدیریتی خود می دانیم در حالی که نباید ضعف مدیریت خود را پشت سر کرونا و... پنهان کنیم.

محمد صادقی افزود: اگرچه امروز کرونا در کشور است، اما باید این بیماری را فرصتی برای جذب مردم و زندگی بهتر بدانیم.

وی با اشاره به آلودگی هوای اصفهان، گفت: در حالی که همواره صحبت از تمدن، فرهنگ و کشاورزی اصفهان می شود، اما امروز کشاورزی این شهر قربانی صنعت شده است و اکنون با آلودگی شدید هوا مواجه هستیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با تاکید بر اینکه کشاورزی اصفهان فدا شده است، تاکید کرد: متاسفانه در استان اصفهان به اشتباه صنعت را توسعه داده ایم و اگرچه صنعت موجب اشتغال بالایی می شود، اما نباید همه چیز را قربانی ظاهر صنعت می کردیم.

 

تلاش برای ورود سرمایه‌های مردمی به بخش کشاورزی

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان هم با بیان اینکه در حال تلاش جهت تسهیل شرایط سرمایه گذاری در بخش کشاورزی هستیم، گفت: متاسفانه تاوان اجرا نشدن قانون هوای پاک را امروز ریه های شهروندان اصفهانی می پردازد.

مهدی تقی‌پور با بیان اینکه در سال جهش تولید، سازمان نظام مهندسی کشاورزی سندی تحت عنوان جهش تولید را با دو هدف تدوین کرد، گفت: اولین هدف این سند، جریان ورود سرمایه های مردمی به حوزه کشاورزی و دومین هدف دانش گستری است.

وی با بیان اینکه در حال تلاش جهت تسهیل شرایط سرمایه گذاری در بخش کشاورزی هستیم، تاکید کرد: کاهش زمان صدور مجوزهای بخش کشاورزی از ۱۲۰ به ۲۴ روز و همچنین افزایش صدور مجوز در کشت گلخانه ای نشانگر این تلاش ها است.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان افزود: همچنین تزریق دانش به مختصصان این حوزه می تواند کمک کند تا سرمایه گذاری در بخش کشاورزی با ضریب اطمینان بیشتری انجام شود و با استقرار بیش از ۱۱۰ مرکز خدمات کشاورزی غیردولتی به دانشجویان و دانش آموختگان و فارغ التحصیلان بخش کشاوری به دنبال دانش گستری در بخش کشاورزی هستیم.

وی همچنین با اشاره به آلودگی هوای شهر اصفهان با وجود هشدارهای بسیار و بدتر شدن شرایط آلودگی، اظهار کرد: مشکل آلودگی اجرایی نشدن قانون هوای پاک است، چراکه قانون تاکید می کند که واحدهای صنعتی بالای ۵۰ نفر نیروی انسانی باید نسبت به ایجاد یک واحد HSE در مجموعه خود اقدام کنند، بنابراین باتوجه به استقرار بیش از ۱۲ هزار واحد صنعتی در استان باید این قانون اجرا شود.

تقی پور تصریح کرد: متاسفانه تاوان اجرا نشدن این قانون را امروز ریه های شهروندان اصفهانی می پردازد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر